آموزش راه اندازی reCaptcha در جوملا

شاید کدهای امنیتی یکی از رایج ترین تجربه‌های ناراحت‌کننده در وب سایت‌ها باشند. برای اغلب کاربران به اندازه کافی عذاب آور هستند. با این حال متاسفانه، کدهای امنیتی بهترین راه مبارزه با هرزنامه ها می‌باشند.

اگر فرم ثبت نام وبسایت شما، فرم تماس با ما و فرم‌های دیگر مجهز به یک کدامنیتی خوبی نباشند، مطمئناً وبسایت شما زیر حمله روبات ها قرار خواهند گرفت، روزانه شاید ده‌ها و یا صدها کاربر جدید در وبسایت شما ثبت نام کنند که واقعی نیستند، صدها هرزنامه در صندوق پیام خود دریافت کنید ، که این مسائل اصلاً به نفع وبسایت شما نیست.

گوگل برای مبارزه با روبات های مزاحم سیستمی به نام reCaptcha دارد که شما می‌توانید آن را در وبسایت جوملایی خود استفاده کنید. برای اینکه مراحل زیر را دنبال کرده تا امنیت سایت خود را تأمین کنید.


قدم اول ثبت سایت

در قدم اول بایستی کلید API گوگل را دریافت کنیم، به وبسایت reCAPTCHA می‌رویم ، برای دریافت این کلید از سایت بایستی وارد حساب کاربری گوگل خود شوید، از شما درخواست می‌شود که سایت خود را ثبت کنید، خب در قسمت Label نامی برای وبسایت خود انتخاب کنید، و در قسمت Domains نیز بایستی دامنه و زیردامنه های وبسایت خود را وارد کنید، ( مثل dorsawi.Com ، example.dorsawi.com).


قدم دوم انتخاب نوع کدامنیتی

قوانین و مقررات reCAPTCHA را با تیک زدن چک باکس مربوطه قبول کرده و بر روی دکمه SUBMIT کلیک می‌کنیم تا به مرحله بعد برویم.


قدم سوم دریافت کلیدهای API

خب با کلیک بر روی این دکمه به کلیدهای SITE KEY و SECRET KEY دسترسی پیدا کرده، و این کلیدها را برای وارد کردن در پلاگین جوملا کپی می‌کنیم . 


قدم چهارم ثبت در پلاگین جوملا

وارد مدیریت جوملای خود شوید، به افزونه ها > پلاگین ها رفته و recaptcha را جستجو کنید، در این قسمت شما با دو پلاگین reCaptcha و Invisible reCaptcha روبرو می‌شوید که بسته به انتخاب خود در قدم قبلی، باید کلید های API گوگل را در آن وارد کرده و پلاگین را فعال کنید (ما از کدامنیتی «من روبات نیستم» استفاده کردیم).

کلیدهای خود را وارد کرده و پارامترهای پلاگین را نیز تنظیم کنید و به یاد داشته باشید از نسخه ۲٫۰ استفاده کنید، فراموش نکنید پلاگین را فعال و ذخیره کنید.


قدم آخر انتخاب عمومی

در قدم آخر به سیستم > تنظیمات کلی > تنظیمات سایت > کد امنیتی (Captcha) رفته و کادر قرقره ای را باز کرده و پلاگینی که فعال کردید را انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره کنید.


نکته: در بعضی از فرم ها بایستی این پلاگین امنیتی را دستی انتخاب کنید.


اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط