آموزش قدم به قدم برای ایجاد سایت چندزبانه با جوملا

سیستم مدیریت محتوای جوملا بطور گسترده ای محبوب است که توسط میلیون‌ها وبسایت در سرتاسر دنیا از آن استفاده میشود. این سیستم مدیریت محتوا تعداد زیادی ویژگی و تواناییهایی را ارائه میدهد که میتواند انواع مختلف اهداف را پشتیبانی کند. پشتیبانی از چندزبانه بودن یکی از این هدفهاست. با استفاده از جوملا شما میتوانید به سادگی یک سایت چندزبانه راه اندازی کنید.

در این آموزش دقیق، چندین مرحله ساده را برای ایجاد یک سایت چندزبانه را با جوملا دنبال میکنیم. این آموزشها بسیار ساده است و نیازی به آموزشهای پیچیده دیگری نخواهید داشت.


۱- نصب یک زبان جدید

در این آموزش، ما از زبان فارسی به عنوان زبان پیش‌فرض استفاده میکنیم، و زبان انگلیسی هم به عنوان زبان دوم برای ایجاد وبسایت چندزبانه استفاده میکنیم. باید در نظر بگیریم که جوملا بصورت پیش‌فرض با زبان انگلیسی ارائه میشود، پس ما باید زبان فارسی را به جوملا اضافه کنیم.
البته شما میتوانید جوملای نسخه فارسی را دانلود کنید و یا اینکه در هنگام نصب و در آخرین مرحله زبان دلخواه را به سایت اضافه کنید.
ما در نظر میگیریم که وبسایت شما فقط زبان انگلیسی است.
خب وارد مدیریت جوملا شده، از منوی Extensions وارد منوی Language(s) می‌شویم.


سپس بر روی دکمه Install Languages کلیک میکنیم.


لیستی از بسته های زبان برای جوملا نمایش داده میشود. زبان فارسی را با نوشتن Persian جستجو کرده، و نصب میکنیم. سیستم پیغام میدهد که بسته با موفقیت نصب شد.
دوباره از منوی Extensions ، سپس Language(s) به منوی Installed میرویم.


زبان فارسی را با ستاره دار کردن آن بصورت پیش‌فرض قرار میدهیم. این کار را برای محیط مدیریت تکرار میکنیم.


خب وبسایت ما حال بصورت فارسی نمایش میدهد.


۲- ایجاد محتوای زبان

در این مرحله ما پروفایل های زبان برای محتوای سایت خود ایجاد میکنیم. به منوی افزونه ها > زبان‌ها > محتوای زبان‌ها میرویم.


زبان تازه نصب شده را در محتوای زبان‌ها فعال میکنیم.


۳- فعالسازی پلاگین سیستمی زبان

در این مرحله به منوی افزونه ها > پلاگین ها رفته و از ابزارهای جستجو استفاده کرده تا پلاگین های سیستمی، زبان را نمایش دهد.
با جستجوی زبان به این دو پلاگین میرسیم ، پلاگین سیستمی کد زبان و انتخاب زبان، هر دوی این پلاگین ها فعال میکنیم.۴- افزودن محتوای چند زبانه

ما از قبل مطالب فارسی/ انگلیسی خود را آماده کرده ایم.


افزودن مجموعه

 • در ابتدا برای هرکدام از زبان‌ها بصورت جداگانه مجموعه‌ای ایجاد میکنیم.
 • به منوی محتوا > مجموعه ها > ایجاد مجموعه جدید رفته


دو مجموعه درست میکنیم، برای زبان‌های فارسی و انگلیسی هرکدام یک مجموعه، برای زبان انگلیسی عنوان را English انتخاب کرده و زبان English(en-GB) را انتخاب کرده و والد را -بدون منشاء - قرار میدهیم.
برای زبان فارسی هم به همین شکل مجموعه‌ای به نام فارسی، با کد زبان Persian(IR) انتخاب کرده و والد را بدون منشاء میگذاریم.


افزودن مطلب

خب در این مرحله چند مطلب به سایت خود اضافه میکنیم. مطالب فارسی و انگلیسی، فقط باید دقت کنید در این مرحله هنگام افزودن مطلب، مجموعه و زبان را بدرستی انتخاب کنید.نمایی از مطالب فارسی و انگلیسی را در زیر میبینید.


۵- افزودن منو به محتوای چندزبانه

خب حالا باید منویی برای محتوای فارسی و یک منوی دیگر برای محتوای انگلیسی خود ایجاد کنیم.

به منوی، منوها > مدیریت > ایجاد منوی جدید رفته و منوی جدیدی به شرح زیر ایجاد میکنیم.


 • عنوان » نام منو فارسی
 • نوع منو » نوع منو را بنویسید
 • توضیحات » اگر نیاز دارید توضیحی برای منوی خود وارد کنید.


بر روی ذخیره و جدید کلیک کرده و برای زبان دوم خود نیز به همین شکل منو بسازید.


افزودن آیتم های منو

خب حالا لازم است که آیتم های منوی خود را به هر دو منوی اصلی که ساختیم اضافه کنیم.
به منوها > منوی فارسی > ایجاد آیتم منو جدید رفته ، و اطلاعات زیر را وارد کنید.


 • عنوان منو » مطلب فارسی ۱
 • نوع آیتم منو » یک مطلب خاص
 • اولین مطلب فارسی خود را انتخاب کنید.

مطمئن شوید موقعیت منو هم بر روی منوی فارسی بوده و زبان هم بر روی Persian تنظیم شده باشد، سپس بر روی دکمه ذخیره و جدید کلیک کنید.مراحل بالا را تکرار کرده تا منوهای لازم را برای مطالب فارسی خود ایجاد کنید.


 • عنوان منو » English Article ۱
 • نوع آیتم منو » یک مطلب خاص

اولین مطلب انگلیسی خود را انتخاب کنید.

مطمئن شوید موقعیت منو هم بر روی English Menu بوده و زبان هم بر روی English تنظیم شده باشد، سپس بر روی دکمه ذخیره و جدید کلیک کنید.

مراحل بالا را تکرار کرده تا منوهای لازم را برای مطالب انگلیسی خود ایجاد کنید.
اختصاص صفحه اصلی برای زبان از آیتم های منو

خب حالا ما چند منو برای زبان فارسی و چند منو برای زبان انگلیسی داریم. از بین این آیتم ها، نیاز است که ما یک آیتم را برای صفحه اصلی برای هر زبان انتخاب کنیم. یکی برای فارسی و یکی برای انگلیسی.
به منوها > منوی فارسی رفته و بر روی ستاره یکی از آیتم ها کلیک کرده تا محتوای آن آیتم بعنوان صفحه اصلی زبان فارسی انتخاب شود.


به محضی که بر روی یکی از ستاره‌های آیتم منو کلیک کنید، پرچم زبان جایگزین ستاره خواهد شد. در این تصویر منوی مورد نظر بعنوان پیش‌فرض زبان فارسی قرار میگیرد.


حالا نیاز است برای زبان انگلیسی نیز همین کار را تکرار کنید و آیتمی را بعنوان پیش‌فرض انتخاب کنید.


اتصال آیتم های منو به پیوستگی زبان آن‌ها

خب حالا نیاز است که آیتم های منوی فارسی و انگلیسی اتصال داده تا کاربران بتوانند بین زبانها سوئیچ کنند. به منوها > منوی فارسی رفته . به یکی از منوها رفته و بر روی تب پیوستگی ها کلیک کنید. ( توجه کنید باید پلاگین های سیستمی فعال شده تا این تب نمایش داده شود ).


مطلب انگلیسی وابسته به مطلب فارسی خود را انتخاب کنید. تغییرات را ذخیره کرده، این کار را برای مطالب فارسی دیگر خود تکرار کنید. لورم آیتم های مربوطه فارسی را به انگلیسی متصل کنید. تا انتها ادامه دهید؛ سیستم پیوستگی بین دو زبان را انجام میدهد، یعنی نیازی نیست برای منوی انگلیسی هم اینکار را تکرار کنید.


نمایش منوها در محیط کاربری

پس از ایجاد منوها، ما باید ماژول منو را اضافه کرده تا منوها در محیط کاربری نمایش داده شوند. به منوها > مدیریت بروید.بر روی گزینه ، «برای این منو، ماژول اضافه کنید»، برای منوی فارسی کلیک کنید.
پنجره ای باز میشود، اطلاعات لازم را به شکل زیر وارد کنید.


 • عنوان » منوی فارسی
 • زبان » Persian
 • موقعیت » position-7 (موقعیت ماژول را بسته به قالب خود انتخاب کنید)

سپس بر روی ذخیره و بستن کلیک کنید.


همین کار را برای زبان انگلیسی تکرار کنید، فقط زبان را بر روی English قرار دهید.
منوی اصلی را از انتشار خارج کنید.


در انتها، منوی پیش‌فرض اصلی را از حالت انتشار خارج کنید، ( چون ما نیازی به منوی پیش‌فرضی که توسط جوملا ایجاد شده است نداریم). به افزونه ها > ماژول ها رفته و ماژول Main Menu (منوی اصلی) را یافته و آن را غیرفعال کنید.


۶- افزودن سوئیچ زبان

تا به اینجا، دو مجموعه از مطالب و منوها را داریم. حال نیازمند راه حلی هستیم تا بین این دو زبان سوئیچ کنیم. برای مثال، هنگامی که بازدیدکننده بر روی مطلب/ صفحه‌ای فارسی است، شاید نیاز دارد نسخه انگلیسی مطلب/ صفحه جاری را ببیند. برای افزودن سوئیچ زبان به افزونه ها > ماژول رفته و بر روی دکمه جدید کلیک کرده و از بین ماژول ها، «انتخاب زبان» را بر می گزینیم.


عنوان مورد نظر را انتخاب کرده، ماژول را در موقعیت مناسبی قرار داده، و زبان را بر روی همه قرار میدهیم. تصویر بالا را ببینید ؛ بر روی دکمه ذخیره کلیک میکنیم.


وبسایت چندزبانه شما آماده است، حالا میتوانید به محیط کاربری رفته و کاری را که همراه با ما انجام دادید مشاهده فرمائید.به همین سادگی شما وبسایت چندزبانه خود را راه اندازی کردید.

اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط