نکاتی برای بهبود عملکرد وب سایت جوملا

آیا می‌خواهید سرعت وبسایت جوملایی را افزایش دهید؟ در اولین قدم می‌توانید با تست سرعت توسط ابزارهای آنلاین مثل GTMetrix و PageSpeed Insight وبسایت خود را آزمایش کنید و پیشنهادهای ارزشمندی که این ابزارها برای بهبود وبسایت شما ارائه می‌کنند را مشاهده کنید.
سرعت مهم‌ترین عاملی است که تأثیر مستقیم بر عمل‌کرد وبسایت شما دارد. اگر وبسایت شما برای بارگذاری بیش از حد وقت بگیرد، قالب زیبا، محتوا با کیفیت بالا، سئوی سایت و سایر تکنیک هایی که برای سایت خود استفاده می‌کنید به کمک شما نمی‌آید.
جوملا یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمندی است که به راحتی می‌توانید برای ایجاد وبسایت برای خود استفاده کنید. حال شما می‌توانید سرعت آن را با ویژگی‌های که در جوملا درنظر گرفته شده افزایش دهید.

ذخیره ساز

جوملا دارای یک سیستم ذخیره سازی داخلی است. این حافظه پنهان (کش) برای بهبود عمل‌کرد وبسایت های جوملایی ارائه شده است. هر زمان که کاربری یک صفحه وب را درخواست می‌کند، جوملا بایستی اقدام‌های لازم را برای پاسخ به آن درخواست بدهد.
جوملا باید تصاویر، متن، ویدئو و سایر مطالب را از پایگاه داده بازیابی کند. همچنین پلاگین ها، قالب‌ها و سایر فایل‌های مربوط به صفحه وب نیز وابسته به این درخواست ها هستند. همه این‌ها بایستی قبل از اینکه سرور بتواند پاسخی ارسال کند، بارگذاری شود. وقتی که کش فعال باشد، این اقدام‌ها هنگامی انجام می‌شود که صفحه وب برای بار اول بارگذاری می‌شود. تمام محتوا و فایل‌های لازم در کش جوملا ذخیره می‌شوند. حال، برای تمام این درخواست ها، نیازی نیست هیچ اطلاعاتی از پایگاه داده استخراج شود. تمام فایل‌های لازم در حافظه پنهان یا همان کش جوملا ذخیره شده است.

راهنمای گام به گام برای فعالسازی کش جوملا:


۱ . از کنترل پنل به منوی سیستم رفته و بر روی تنظیمات کلی کلیک کنید.
۲ . حال بر روی تب سیستم کلیک کنید.
۳ . حال به تنظیمات ذخیره ساز در وسط صفحه بروید.
۴ . بر روی منوی قرقره ای کنار سیستم ذخیره ساز کلیک کرده و «روشن-ذخیره ساز سنتی» را انتخاب کنید.
۵ . حال می‌توانید بر روی دکمه ذخیره کلیک کرده تا تنظیمات ذخیره شوند.
۶ . حال به منوی افزونه ها رفته و بر روی پلاگین ها کلیک کنید. لیستی از تمام پلاگین های نصب شده نمایش داده می‌شود.
۷ . حال در کادر جستجوی بالا سمت راست، «صفحه ذخیره ساز» را جستجو کنید.
۸ . جستجو بایستی پلاگین سیستمی ذخیره ساز صفحه را نمایان سازد. دکمه قرمز رنگ کنار آن بدان معنی است که این پلاگین غیرفعال می‌باشد.
۹ . با کلیک بر روی دکمه قرمز و یا انتخاب جعبه و کلیک بر روی دکمه «فعال» این پلاگین را فعال کنید.

فشرده ساز جوملا

فشرده ساز جوملا یکی دیگر از ویژگی‌های مفید برای افزایش عمل‌کرد وبسایت است. پس از فعال شدن این ویژگی، صفحه وب درخواست شده توسط کاربر فشرده می‌شود. این صفحه وب فشرده شده زمان بارگیری کمتری را طلب می‌کند.

فعالسازی فشرده ساز جوملا :


۱ . از کنترل پنل جوملا به منوی سیستم رفته و بر روی تنظیمات کلی کلیک کنید.
۲ . حال به تب سرور رفته و بر روی دکمه «بلی» کنار فشرده ساز Gzip را کلیک کنید.


نکته : درصورتی که Gzip در سرور نصب نشده و یا به طور صحیحی پیکربنده نشه باشد، فعالسازی فشرده ساز جوملا ممکن است خطاهایی را نمایش دهد.


قوانین بهینه سازی htaccess.

افزودن برخی قوانین بهینه سازی در فایل htaccess سایت خود، می‌تواند زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهد. مثلاً :

۱ . Etag :

تعیین می‌کند که آیا اجزای صفحه در حافظه پنهان مرورگر با سرور مطابقت دارند، با پیکربندی این قاعده می‌توانید به مرورگر متذکر شوید که اجزای صفحه که قبلاً دانلود شده است را دوباره دانلود نکند. این اجزاء را می‌توان از حافظه پنهان خود مرورگر بارگذاری شود.

۲ . Expires Headers :

این قاعده شبیه Etag می‌باشد. اما، این قاعده همچنین کاربر را قادر می‌سازد تا برای هر نوع فایل‌هایی زمان بندی های متفاوتی تنظیم کند.


فایل htaccess را می‌توانید در ریشه سایت خود پیدا کنید و با هر ویرایشگری قابل ویرایش می‌باشد.
توجه : از آنجایی که در ابتدای این فایل نقطه قرار دارد، در سرورهای لینوکس این فایل مخفی می‌باشد، برای مشاهده آن مطمئن شوید در تنظیمات کنترل پنل هاست خود فایل‌های پنهان را نمایش دهید.

بهینه سازی تصویر

تصاویر به شدت در وب سایت ها استفاده می شود و تصاویر بهینه سازی شده در کاهش زمان بارگیری تأثیرگذار است.

  • پیشنهاد نمی‌شود که شما از تصاویر بزرگ استفاده کنید و توسط HTML عرض/ارتفاع آن را تغییر دهید.
  • ابزارهای آنلاین و آفلاینی برای بهینه سازی تصاویر وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، ابزاری مثل Photoshop و Gimp


حذف افزونه های غیر ضروری و بهینه نشده

افزونه های یکی از اجزای ضروری برای گسترش قابلیت وبسایت جوملایی است. این افزونه ها منابعی مانند پرازنده، پایگاه داده، ذخیره سازی و غیره را مصرف می‌کنند و بر سرعت سایت تأثیر می‌گذارند.
گاهی پس از تست و بررسی پلاگین ها، ماژول ها و کامپوننت ها، افراد فراموش می‌کنند این افزونه ها را پاکسازی کنند، همین‌ها باعث می‌شود سرعت سایت کاهش یابد.
علاوه بر این تمام این افزونه ها با کدهای بهینه و استانداردی نوشته نشده‌اند. همیشه قبل از دانلود افزونه ها، در دایرکتوری جوملا دیدگاه بقیه کاربران نسبت به این افزونه ها را مطالعه کنید، اینکار باعث می‌شود افزونه بهتری را برای کار خود بیابید.
افزونه های بهینه نشده و غیرضروری همیشه بر عمل‌کرد یک وبسایت تأثیر منفی می‌گذارند.

به غیر از استفاده از ویژگی‌های داخلی جوملا، شما همچنین می‌توانید از افزونه های جوملایی برای بهینه وبسایت خود استفاده کنید. افزونه های رایگان و تجاری زیادی برای اینکار وجود دارند.


افزونه های بهینه سازی عمل‌کرد


۱ . JCH Optimize :

این پلاگین با ترکیب فایل‌های CSS و JavaScript درخواست های HTTP را به حداقل می‌رساند. این افزونه به Gzip کمک می‌کند زمان دانلود فایل‌ها کاهش یابد.

۲ . LLFJ - Lazy Load for Joomla :

این افزونه قدرتمندی است که تنها زمانی که کاربر صفحه را اسکرول می‌کند تصاویر بارگذاری می‌شوند.


افزونه های دیگری برای اینکار هست که با مرور دایرکتوری افزونه های جوملا می توانید با آنها آشنا شوید

به روز رسانی جوملا و افزونه ها

درست مثل هر نرم‌افزار دیگری، جوملا نیز برای ویژگی‌های جدید به روز شده و بر محدودیت‌های نسخه قبلی خود غلبه می‌کند. کدهای جدید اضافه شده و این کدهای جدید عمل‌کرد سیستم مدیریت محتوا را بهینه می‌کنند. بنابراین، استفاده از نسخه به روز شده از CMS بهترین کاری است که می‌توان انجام داد.
جوملا یک ابزار عالی برای ایجاد وبسایت است. با این حال، برای گسترش عمل‌کرد جوملا شما به افزونه ها و قالب‌های جدیدی نیازدارید. افزونه های قدیمی، گاهی با جوملا ناسزگار می‌شوند. نه تنها سرعت وبسایت را کاهش می‌دهند، بلکه منجر به بسیاری مشکلات و تداخل در عمل‌کرد وبسایت نیز می‌شوند.

استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN)

شبکه بزرگ از سرورهایی است که در چندین نقطه دنیا مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند. با استفاده از CDN محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه داده می‌شود. این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا و پهنای باند در وب سایت‌های با ترافیک بالا و وب سایت‌های جهانی مانند گوگل، یاهو، فیس بوک و … بسیار تأثیرگذار است.
اگر شما از فایل‌های صوتی، ویدئویی و تصویر در وبسایت خود استفاده می‌کنید، یک CDN می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. تمام فایل‌های رسانه ای بجای اینکه از سرور بارگذاری شود از CDN بارگذاری می‌شود.

میزبانی وب

عمل‌کرد یک وبسایت نیز بستگی به سروری که در آن مستقر شده است دارد. بنابراین همیشه دنبال یک میزبان وب قابل اعتماد بگردید. زمان بارگذاری وبسایت شما نیز بستگی به نوع میزبانی وب دارد. آیا شما بر روی خدمات میزبانی اشتراکی هستید و یا اینکه وبسایت خود را بر روی سرورهای ابری قرار داده اید، تمام این‌ها بر سرعت پردازش و غیره تأثیر دارد و مستقیماً به عمل‌کرد وبسایت شما ربط دارد.

اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط