بهترین نرم افزارهای انجمن ساز

انجمن‌ها یک عنصر اصلی در اینترنت هستند. درواقع می‌توان گفت که آن‌ها پیشگامان سیستم‌های شبکه‌های اجتماعی کنونی مانند فیس بوک هستند. امروزه، راه اندازی یک انجمن و در ارتباط قراردادن کاربران خود ساده‌تر از همیشه است. ولی سؤال اینجاست، بهترین نرم‌افزار انجمن برای نیازهای خاص شما چیست؟
در این مقاله، ۳ انجمن ساز بسیار ساده که بهترین انجمن سازها هم هستند را برای شما معرفی می‌کنم. البته شاید برای خیلی از شما این سؤال باشد که انجمن سازهای بزرگ‌تر و بهتری هم در بازار هست پس چرا این سه؟
اما قبل از معرفی این انجمن‌ سازها، بیایید ببینیم چه ویژگی‌هایی از این انجمن سازها مورد نظر شماست.


انجمن ساز مدنظر شما باید چه ویژگی داشته باشد؟

اکثر انجمن سازهای آنلاین کاملاً ساده هستند. آن‌ها شما را قادر می‌کنند یک حساب کاربری بسازید، موضوع ایجاد کنید و در موضوع ها پاسخ خود را ارسال کنید و به دیگران پیام خصوصی بدهید. در اغلب موارد، انجمن‌ها همچنین شامل سیستم نقش کاربر هستند بنابراین شما می‌توانید کاربرانی انتخاب کنید که دارای مجوزهای خاصی باشند مثل مدیر انجمن و غیره.


علاوه بر این قابلیت‌های اساسی، چند ویژگی‌های دیگری وجود دارد که شما می‌خواهید در انجمن خود داشته باشید.


 • سفارشی سازی پروفایل: فعال کردن سفارشی سازی پروفایل های کاربران می‌تواند تعامل بین کاربران و انجمن را بیشتر کند، زیرا باعث می‌شود آن‌ها احساس راحتی و کنترل بیشتری داشته باشند.
 • یک ویرایشگر متن قدرتمند: انجمن‌ها تقریباً ۱۰۰% مبتنی بر متن هستند، بنابراین شما می‌خواهید به کاربران خود یک ویرایشگر قوی برای ایجاد و سفارشی کردن پست هایشان ارائه کنید.
 • پیام خصوصی: بسیاری از انجمن‌ها همه بحث‌ها را بصورت عمومی می‌گذارند، اما فعال کردن پیام خصوصی یک راه هوشمند برای تقویت روابط بین کاربرانتان است.
 • بخش امضاء: درست مثل شخصی سازی پروفایل، این گزینه نیز می‌تواند در افزایش مشارکت ها به شما کمک کند و به کاربرانتان فرصتی می‌دهد تا کمی سرگرم کننده باشند.
 • سیستم‌های پیشرفت: بسیاری از انجمن‌ها سطح کاربری را تنظیم می‌کنند که می‌توانند بعد از یک سطح معینی از فعالیت، کاربر به آن سطح دست یابد، این روش به کاربران انگیزه بیشتری می‌دهد تا در انجمن مشارکت داشته باشند.

phpBB


phpBB یک پلتفرم انجمن انعطاف پذیری است که شما را قادر به ایجاد تالارهای گفتگو می‌سازد که کاربران ثبت نام شده می‌توانند در آن پیام ارسال کنند. هنگامی که شما یک انجمن ایجاد می‌کنید، می‌توانید به تعداد دلخواه برای آن مجموعه و زیرمجموعه ایجاد کنید. درواقع، این ابزار می‌تواند هزاران کاربر را اداره کند، به ویژه اگر شما از یک سرویس میزبانی خوب استفاده کنید.

علاوه بر برخی از قابلیت‌های اساسی، phpBB به شما این امکان را می‌دهد تا از افزونه ها برای اضافه کردن گزینه های جدید به انجمن خود استفاده کنید. صدها افزونه رایگان برای phpBB وجود دارد که شما را قادر به اضافه کردن تقریباً هر ویژگی مرتبط به انجمن می‌کند.

PhpBB همچنین دارای یک سیستم تم می‌باشد، که می‌توانید بسته به دلخواه خود آن را تغییر دهید. علاوه بر این، کاربران شما گزینه های زیادی برای سفارشی سازی پروفایل ها و پست های خود دارند. در نهایت، این نرم‌افزار منبع باز است و توسط یک جامعه فعال پشتیبانی می‌شود، به فارسی ترجمه شده و انجمن پشتیبانی فارسی نیز دارد و برای استفاده هیچ محدودیتی ندارید.


مزایا

 • یک انجمن ساز قدرتمند با چندین گزینه های مختلف را برای شما فراهم می‌کند.
 • کاربران را قادر می‌سازد تا پست ها و پروفایل های خود را سفارشی کنند.
 • دسترسی به تعداد زیادی از گزینه های مدیریتی دارید.
 • به شما اجازه می‌دهد تا از افزونه و قالب‌های مختلف برای سفارشی کردن انجمن خود سود ببرید.
 • قالب پیش‌فرض آن بصورت واکنش گرا طراحی شده است.
 • زبان فارسی و تقویم شمسی


معایب

 • اکثر تم های phpBB کمی قدیمی هستند و بنظر می‌رسد با استانداردهای ۲۰۱۸ همخوانی ندارند.


به طور کلی، اگر بخواهید نرم‌افزار انجمن سازی که قابلیت سفارشی کردن داشته باشد، می‌توان این انجمن ساز را پیشنهاد کرد. با افزونه ها، شما می‌توانید به تمام ویژگی‌هایی که ممکن است نیاز داشته باشید، دسترسی پیدا می کنید.


MyBB


تا به حال باید مشخص شده باشد که شما از یک انجمن ساز چه قابلیت‌هایی می‌خواهید، که شامل راه اندازی یک انجمن، فعال سازی عضوگیری کاربران و انجام کارهای مدیریتی است.
خب بجای اینکه دوباره در مورد این انجمن ساز صحبت کنیم و بگویم چه قابلیتی دارد، که البته با انجمن ساز قبل تشابهات زیادی داشته، اجازه بدهید نکته تمایزات این دو را بگوییم. برای مثال MyBB یک سیستم پلاگین و سیستم تم بسیار قوی ارائه می‌کند، و دارای جامعه بسیار فعالی است، حتی در ایران انجمن‌های پشتیبانی زیادی دارد، پس جای نگرانی نیست، کار کردن با آن هم بسیار ساده است.
یکی از تفاوت‌های فاحش MyBB به اندازه phpBB دارای افزونه نیست ولی خب می‌توان گفت سیستم قالب آن نسبت به phpBB بهتر است. انجمن‌های MyBB تمایل زیادی به مدرن شدن دارند و کاربران هنگام استفاده از آن احساس راحتی بیشتری دارند.


مزایا

 • فراهم کردن دسترسی سریع و استفاده آسان به یک انجمن منبع باز با تمام ویژگی‌های اساسی مورد نیاز شما.
 • به شما اجازه می‌دهد تا برای سفارشی سازی بهتر انجمن خود پلاگین و تم هایی را نصب کنید.
 • بصورت پیش‌فرض سیستم اعتبار دهی به کاربران دارد.
 • استفاده از تقویم ها برای برنامه‌ریزی رویدها را آسان کرده است.
 • زبان فارسی و تقویم شمسی


معایب

 • ابزار قدرتمندی به اندازه phpBB نمی باشد.


اگر شما چیزی مثل phpBB ولی شیک تر می‌خواهید واضح است که MyBB می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. به تجربه من، phpBB ویژگی‌های پیشرفته‌تری را ارائه می‌دهد، اما MyBB هم به اندازه کافی قدرتمند و محبوب است.


Fluxbb


همه انجمن ساز ها یک چیز مشترک دارند: همه سعی دارند از نظر ویژگی از بقیه بهتر باشند و یکدیگر را از صحنه خارج کنند. چون انتظار می‌رود که بسیاری از کاربران بخواهند از قدرتمندترین ابزار استفاده کنند.
با این حال، گاهی اوقات شما نیازی به استفاده از یک پلتفرم با صدها ویژگی ندارید که فقط تعداد انگشت شماری برای شما مفید هستند. در این زمینه، FluxBB بر روی ارائه یک جایگزین مناسب سبک و با عمل‌کرد بالا برای دیگر انجمن ساز ها تمرکز دارد.
در عمل، این بدان معنا نیست که FluxBB فاقد امکانات است. این ابزار ویژگی‌های اساسی که شما برای ایجاد یک تالار گفتگو به آن نیاز دارید و همچنین گزینه های مدیریتی را به شما ارائه می‌کند. حتی سیستمی برای نصب قالب و افزونه نیز وجود دارد، هرچند که تعداد این گزینه ها بسیار پایین است. به طور کلی، اگر شما تمایل دارید از یک پلتفرم ساده و بدون چیزهای اضافی استفاده کنید، FluxBB به شما تجربه فوق‌العاده‌ای ارائه می کند.


مزایا

 • بطور پیش‌فرض عمل‌کرد فوق‌العاده‌ای دارد
 • به شما امکان نصب تم و افزونه را می‌دهد
 • شامل سفارشی کردن پیشرفته پروفایل و سیستم رتبه بندی کاربران است
 • زبان فارسی و تقویم شمسی


معایب

 • کلکسیون پلاگین و تم های بسیار انگشت شمار است


با وجود فقدان امکانات پیشرفته، FluxBB موفق به ارائه همه چیزهایی که شما نیاز دارید تا یک انجمن قوی ایجاد کنید، را شده است و این منطقی بنظر می‌رسد. اگر نمی‌خواهید با نرم افزارهای پیچیده کار کنید، یک جایگزین مناسبی است.


اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط