تهیه نسخه پشتیبان در جوملا

در عصر طلایی دیجیتال شاید مهترین چیز اطلاعات باشد، کسب اطلاعات و نگهداری آن، مدیران سایت هم به خوبی اهمیت این موضوع را می‌دانند، اگر حملات سایبری و هکرها را کنار بگذاریم، گاهی اشتباهات خود ما هم باعث می‌شود که اطلاعات بسیار با ارزش خود را از دست دهیم، و ما خوب می‌دانیم این اشتباهات چه هزینه‌هایی برایمان در پی خواهد داشت. پس بهترین راه حل برای این مشکل تهیه نسخه های پشتیبان از وبسایتمان است.

خوشبختانه در سیستم مدیریت محتوای جوملا به سادگی می‌توانید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای این کار دو روش اصلی وجود دارد، راه اول، خروجی گرفتن از پایگاه داده و همینطور فشرده‌سازی تمام فایل‌ها و فولدرهای جوملاست و سپس دانلود کردن آن و نگهداریش در سیستم خانگی و یا بر روی سرویس دهنده های ابری است.

راه دوم هم نصب افزونه های پشتیبان گیری است، افزونه های مثل Akeeba Backup که نیازی به تعریف ندارد و افزونه EJB که می‌تواند جایگزین مناسبی برای ایکبابکاپ باشد.


Akeeba Backup

یک افزونه منبع بازی برای جوملا است که می‌تواند با یک کلیک از تمام وبسایت و پایگاه داده شما نسخه پشتیبان تهیه کند، این افزونه امکانات بسیاری دارد، حتی در نسخه تجاری آن، پشتیبانگیری خودکار و دوره ای نیز وجود دارد، بهترین گزینه ای که این افزونه در اختیار شما قرار می‌دهد نصب کننده آن است، یعنی اینکه پس از تهیه پشتیبان به سادگی و با چند کلیک می‌توانید وبسایت خود را بازیابی کنید.


EJB – Easy Joomla Backup

این هم یک افزونه کاملاً رایگان جوملایی است، که با استفاده از آن می‌توانید به سادگی از وبسایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید که شامل فایل‌ها و فولدرها به همراه پایگاه داده است که بصورت یک آرشیو در فایل زیپ به شما تحویل می‌دهد. بعداً هر موقع نیاز بود شما می‌توانید فایل‌های خود را استخراج کرده و در سرور خود بازیابی کنید. توسط این افزونه شما می‌توانید فقط از فایل‌ها و فولدرهای خود، و یا فقط از پایگاه داده نسخه پشتیبان تهیه کنید.


XCloner

این هم یک گزینه دیگری است که می‌تواند راه حل کامل برای پشتیبانگیری از فایل‌ها ، فولدرها و پایگاه داده MySQL باشد. همچنین می‌توانید از وبسایت خود بصورت سفارشی و یا خودکار پشتیبان بگیرید. یکی از ویژگی‌های دیگر آن پشتیبانگیری و ذخیره اطلاعات بر روی فضای ابری Amazon S3 است. همچنین وبسایت خود را می‌توانید از سروری به سرور دیگر منتقل کنید.


در جوملا می‌توانید بصورت رایگان افزونه های تهیه پشتیبان را نصب کنید. و از آنجایی که نگهداری از پشتیبان یک امر ضروری برای وبسایت است ؛ در نظر داشته باشید یکی از این افزونه های رایگان را بر روی وبسایت خود نصب کنید و از وبسایت خود نسخه های پشتیبان دوره ای تهیه کرده و این آرشیوها را در جای مطمئن برای خود نگه دارید. 

اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط