قدمهای مهم پس از نصب جوملا

خب پس از نصب جوملا چه کاری باید انجام داد؟ در طول سالیانی که با جوملا کار کرده ام، متوجه شده که پس از نصب جوملا باید کارهای خاصی به سرعت انجام داد. این کارها شامل پیکربندی سایت و اضافه کردن تعدادی افزونه است. وقتی این کارها را انجام دادید میتوانید از وبسایت خود استفاده کنید. مهم نیست که چه وبسایتی قرار است با جوملا راه اندازی شود، موضوع چگونگی مدیریت وبسایت و ارتباط با کاربران خود است، مواردی مانند سهولت استفاده از سایت، قابلیت خواندن، سرعت بارگیری و قابل مشاهده بودن در اینترنت. در ادامه با این مطلب باشید تا بتوانید بهتر وبسایت خود را مدیریت کنید. قدمهای مهمی که پس از نصب جوملا باید انجام داد.


۱- ویرایش نام سایت و تنظیمات متا

پس از وارد شدن به محیط مدیریت جوملای خود، از منوی سیستم وارد تنظیمات کلی شوید. در بخش تنظیمات سایت، نام وبسایت خود و توضیحات متا را وارد کنید، توضیحات متا، شرحی کوتاه از وبسایت شماست. موتورهای جستجو معمولاً بر اساس چیزی که شما اینجا نوشته‌اید سایت شما را ایندکس میکنند.۲- پیکربندی تنظیمات سئو

درهمان صفحه تنظیمات SEO قرار دارد، مطمئن شوید که آدرس بهینه برای موتور جستجوهای جستجو و همینطور استفاده از mode_rewrite فعال باشد. همینطور برای وبسایتهای فارسی زبان نام مستعار یونیکد را نیز فعال کنید، اگر تمایل دارید که در انتهای آدرس وبسایت شما پسوندی مثل html قرار داده شود، گزینه افزودن پسوند به آدرس‌ها را نیز فعال کنید. گزینه بعدی استفاده از نام سایت در عنوان صفحات میباشد، شما میتوانید عنوان سایت را پس از نام صفحه و یا قبل از نام صفحه قرار دهید.

توجه داشته باشید هنگامی که شما گزینه استفاده از mod_rewrite را فعال میکنید، حتماً بایستی فایل htaccess.txt خود را به .htaccess تغییر نام دهید.


۳- فعال کردن گزینه افزودن "نصب از وب" برای افزونه های جوملا

فعال کردن این گزینه پس از نصب جوملا به شما کمک شایانی میکند تا لیستی از افزونه های رایگان و محبوب جوملا را بدون نیاز به دانلود و آپلود کردن به راحتی در اختیار شما قرار گرفته و با یک کلیک آن را نصب کنید.


۴- نصب یک قالب زیبا، سریع و واکنشگرا

وبسایت شما برای اینکه کاربرپسند باشد نیازمند یک قالب زیبایی است. قبل از اینکه قالبی را برای نصب انتخاب کنید، مطمئن شوید که آیا قالب با جوملای شما سازگاری داشته و آیا این قالب توسط توسعه‌دهنده آن پشتیبانی میشود. دیگر معیار مهم واکنشگرا بودن و زمان بارگیری قالب است. زمان بارگیری یک قالب به عوامل زیادی بستگی دارد، اما اگر قالب توسط توسعه‌دهنده به درستی طراحی شده باشد، کمک زیادی میکند تا سایت شما سریعتر بارگیری شود. واکنشگرا بودن هم به وبسایت شما این توانایی را میدهد تا ظاهر سایت نسبت به اندازه انواع دستگاه‌ها و در ابعاد مختلف بدرستی نمایش داده شود.


۵- فعال کردن تنظیمات ذخیره ساز و Gzip

پس از اینکه تمام پیکربندی وبسایت خود و قالب را انجام دادید، میتوانید تنظیمات ذخیره ساز و فشرده‌سازی Gzip را انجام داده تا وبسایت شما سریعتر شود. برای فعال کردن این گزینه ها، به تنظیمات کلی سایت رفته و در تب های سیستم و سرور این تنظیمات را برای هر کدام انجام دهید.


۶- نصب افزونه Akeeba Backup

افزونه Akeeba Backup یک کامپیوننتی است که به شما اجازه میدهد به سادگی از وبسایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. بسیار مهم است که قبل از تغییرات عمده در سایت از آن نسخه پشتیبانی تهیه کنید. شما با نسخه حرفه‌ای Akeeba Backup میتوانید پشتیبان گیری از سایت خود را زمانبندی کنید. حتی به شما این امکان را میدهد که نسخه تهیه شده از وبسایت خود را به یک سرور دیگری انتقال داده تا اگر سرور شما با مشکل سخت افزاری روبرو شد و یا اینکه سایت شما دچار مشکلات امنیتی گشت، دوباره بتوانید به راحتی سایت خود را بازیابی کنید.


۷- وبسایت جوملایی خود را امن کنید

بدون هیچ شکی امنیت یک وبسایت به بقای آن اهمیت بسیار بالایی دارد. راههای زیادی وجود داشته که هکرها سعی میکنند تا به وبسایت شما نفوذ کنند. تمام کاربران جوملایی باید این چک لیست امنیتی را مطالعه کنند. همچنین یکی از راههای خوب پس از نصب جوملا برای افزودن امنیت بیشتر، پنهان کردن آدرس مدیریت میباشد.


۸ – پیکربندی و مدیریت تنظیمات کاربری

بسته به نیاز شما، میتوانید اجازه دهید که کاربران در وبسایت شما عضو شوند و یا خیر. شما میتوانید این تنظیمات را از منوی کاربران / مدیریت / انتخابها انجام دهید.


۹ – گسترش ویرایشگر پیش‌فرض جوملا

با گسترش دادن ویرایشگر پیش‌فرض خود جوملا ، میتوانید تمام ابزارهایی که برای ایجاد و ویرایش یک مطلب قبل از انتشار آن نیاز دارید را در دسترس داشته باشید. همچنین به عنوان یک تازه کار در جوملا ویرایشگر پیشرفته میتواند برای شما کاربرپسندتر باشد. برای پیکربندی به منوی افزونه ها / پلاگین ها / ویرایشگر – TinyMCE رفته و تنظیمات مد نظر خود را انجام دهید. همچنین ویرایشگرهای پیشفته تری هم در دایرکتوری جوملا جهانی وجود دارد که میتوانید آن را دانلود و نصب کنید.


۱۰- نصب یک افزونه SEO

سئو که کوتاه شده Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو میباشد. همانطور که قبلاً گفتیم، دیده شدن وبسایت شما در اینترنت برای کسب و کار شما بسیار حیاتی است. موتورهای جستجو براساس اینکه چگونه وبسایت شما در جستجوگرها عمل میکنند، سایت شما را رتبه بندی میکنند. افرادی هستند که متخصص بهینه سازی وبسایتها هستند، البته خود شما هم میتوانید وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید. افزونه های رایگان و تجاری برای اینکار هستند که میتوانند این کار را برای شما انجام دهند. یکی از افزونه های معروفی که به خوبی کار خود را انجام میدهد Sh404SEF میباشد که البته بصورت تجاری ارائه میشود، افزونه های مشابه رایگانی هم هستند که شما میتوانید پس از نصب جوملا از آن استفاده کنید.


۱۱- ایجاد نقشه سایت

و در انتها ایجاد نقشه سایت به فرمت XML و ارائه آن به موتورهای جستجو، افزونه هایی برای این کار وجود دارد که بصورت تجاری و رایگان ارائه میشوند، یکی از افزونه های ساده Aimy Sitemap میباشد که با چند کلیک ساده میتوانید نقشه سایت خود را ایجاد کنید.
اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط