چرا نباید از افزونه ها و قالب های نال شده استفاده کنیم

افزونه و قالب‌های نال شده، نسخه های پراکنده ای هستند که می‌شود بر روی جوملا، وردپرس و دیگر سیستم‌های محتوا نصب و استفاده کرد، این‌ها همانند نرم افزارهای کرک شده و به سرقت رفته برای کامپیوتر و لپ تاپ شخصی شما می‌باشد.
این افزونه و قالب‌ها ظاهراً بصورت رایگان برای شما عرضه می‌شود، اما در بلند مدت، ممکن است برای شما هزینه‌های زیادی در بر داشته باشد. برخلاف نرم افزارهای کرک شده، قالب‌ها و افزونه های نال شده خطرات و اختلالات فراوانی برای شما به همراه خواهند داشت، این خطرات نه تنها برای تجربه شما زیان‌بار است، بلکه می‌تواند یک تهدید جدی برای وبسایت شما نیز باشد.

در ادامه می‌توانید برخی از مسائل قابل توجه که ممکن است با استفاده از قالب‌ها و افزونه های نال شده گریبان‌گیر شما شود را ببینید.


۱. مسائل امنیتی

افزونه های نال شده معمولاً بصورت مخرب شناسایی می‌شوند. اگر از اینگونه افزونه ها در وبسایتی که با اطلاعات حساس کاربران سرو کار دارد، این افزونه های نال شده می‌تواند آسیب زیادی به کسب و کار شما بزند.
علاوه بر این، شناسایی کدهای مخرب در افزونه و قالب‌های نال شده بسیار دشوار است. بعضی ابزارهای آنلاینی وجود دارند مانند VirusTotal که می‌توانند کدهای مخرب را شناسایی کنند، اما این ابزارها نمی‌توانند خطراتی که متوجه وبسایت شما است را شناسایی کنند. علاوه بر رخنه اطلاعات، داده‌های شما می‌تواند مورد سرقت قرار بگیرد، همچنین از فهرست موتورهای جستجو نیز خارج می‌شود.


۲. مسائل خصوصی

مسائل خصوصی شامل سرقت هوئیت، و یا ردیابی رفتارهای کاربر می‌باشد. سرقت هویت جرم است و نام کاربری و پسوردهای به سرقت رفته می‌تواند در کارهای خلافی استفاده شود.
اگر شما وبسایتی دارید که کاربرانتان نیاز به ورود به سیستم دارند، مثل انجمن‌ها و یا سایت‌های خرید آنلاین، شدیداً توصیه می‌شود که از چنین قالب و پلاگین هایی به دور بمانید.


۳. نامساعد برای SEO

قالب‌ها و افزونه های نال شده نه تنها به امنیت و اعتبار شما آسیب می زند، بلکه به رتبه بندی در موتورهای جستجو نیز آسیب می‌رساند. قالب‌ها و افزونه های نال شده می‌توانند پیوندهایی را به دیگر وبسایت های مخرب اضافه کنند که این وبسایت ها به لیست سیاه موتورهای جستجو اضافه شده اند. اگر وبسایت شما به چنین صفحاتی لینک شده باشد، سایت شما نیز بطور خودکار توسط گوگل جریمه خواهد شد.
این لینک ها اغلب در اسکرپت ها پنهان بوده و در صفحه وب قابل مشاهده نیستند. هنگامی که وبسایت شما بایستی توسط موتورهای جستجو فهرست شود، خزنده های موتور جستجو اینگونه لینک ها را شناسایی می‌کنند و رتبه وبسایت شما را کاهش خواهند داد. هنگامی که موقعیت شما در رتبه بندی موتور جستجو کاهش یابد، ممکن است ماه ها و حتی سال‌ها طول بکشد تا رتبه بهتری بدست آید.


۴. مشکلات حقوقی

محتوای به سرفت رفته دیجیتال در بسیاری از کشورها غیرقانونی است. علاوه بر این، حتی قالب‌هایی که برچسب رایگان دارند، در بیشتر این قالب ها همراه با حق کپی رایت هستند. این نوع قالب‌ها ممکن است شامل تصاویری جهت نمایش قالب باشند که نباید در وبسایت خود از آن‌ها استفاده کنید؛ این تصاویر هم میتوانند شما را دچار مشکلات قانونی کنند.
اگر از قالب نال شده استفاده می‌کنید، ممکن است مشکلات قانونی در رابطه با حق کپی رایت داشته باشید. اگر از قالب رایگان جوملایی استفاده می‌کنید، باید بررسی کنید از چه قسمت‌هایی می‌توانید بصورت رایگان استفاده کرد و چه قسمتی را نباید استفاده کنید. اغلب این روند قانونی برای شما می‌تواند هزینه‌های زیادی در بر داشته باشد. راه حل ارزان‌تر برای این مشکل خرید یک قالب تجاری است و به هیچ وجه به سمت محتوای رایگان نروید.


۵. عدم دسترسی به بروزرسانی ها

قالب‌ها و بخصوص افزونه ها پس از انتشار می‌توانند کاملاً داری باگ باشند. با‌گذشت زمان، این قالب و افزونه ها برای رفع اشکالات به روز می‌شوند. گاهی اوقات هم ویژگی‌های جدیدی به این قالب‌ها و افزونه ها برای سازگاری با سیستم مدیریت محتوا و غیره منتشر می‌شود.
قالب و افزونه های نال شده چنین ویژگی بروزرسانی خودکار را ندارند. شما فقط با همین نسخه‌ای جاری سروکار دارید. هیچگونه بروزرسانی نسیب شما نخواهد شد مگر اینکه یک نسخه نال شده جدیدتری را نصب کنید.


۶. عدم پشتیبانی و مستندات

قالب‌ها و افزونه های جوملایی به همراه مستنداتی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. حتی توسعه‌دهنده ها و مدیران وبسایت های با تجربه نیز به این مستندات نیاز دارند، چون ممکن است اطلاعات کافی در مورد این قالب‌ها و افزونه ها نداشته باشیم و مستندات می‌توانند راهنمای خوبی باشند، پس مستندات یک بخش حیاتی از یک قالب و یا افزونه است که معمولاً این مستندات در قالب و افزونه نال شده وجود ندارد. این موضوع می‌تواند در نصب افزونه ها شما را به چالش بکشد و وقت شما را هدر دهد.


۷. عدم دسترسی به ویژگی‌های جدید

از آنجایی که شما بروزرسانی ها را بصورت خودکار دریافت نمی‌کنید؛ همچنین از ویژگی‌های جدیدی که در هنگام انتشار بطور خودکار نصب می‌شوند، محروم می‌شوید. علاوه بر این، اگر از افزونه هایی استفاده می‌کنید که با سرویس های دیگری در ارتباط است، اگر یک کامپوننت و یا ماژول قدیمی بروزنشده ای داشته باشید، ممکن است ارتباط شما با این سرویس ها مسدود شود.
ویژگی‌های جدید نه تنها به شما کمک می‌کنند درآمد بیشتری از وبسایت خود داشته باشید، بلکه یک تجربه کاربری بهتری برای بازدیدکنندگان شما نیز فراهم می کنند.
با قالب و افزونه نال شده، شما حتی از ویژگی های جدید منتشر شده باخبر نخواهید شد، چون هنگام انتشار نسخه های جدید برای شما اطلاعیه هایی ارسال خواهد شد.


۸. مانع نو آوری می‌شوید

هنگامی که شما از افزونه های وارز در وبسایت خود استفاده می‌کنید، نه تنها به وبسایت خود صدمه وارد می‌کنید، بلکه به توسعه دهندگان و طراحانی که با کار سخت این افزونه و قالب‌ها را تولید می‌کنند نیز صدمه می‌زنید و باعث ضرر مالی برای این‌ها می‌شوید. و کار شما غیر اخلاقی است.
توسعه دهندگان و طراحان حرفه‌ای برای ارائه چنین افزونه و قالب‌ها ساعت‌ها وقت میگذارند، همچنین تلاش زیادی می‌کنند تا برای کار خود مستنداتی بسازند و هزینه‌های زیادی متقبل می‌شوند تا کار خود را بفروش برسانند، اگر شما این قالب‌ها و افزونه ها را خریداری نکنید، اساساً این افراد را از ارائه چنین کارهایی دلسرد می‌کنید.
با استفاده از محصولات نال شده، کسب و کارهای زیادی متحمل زیان های فراوانی می‌شوند.


۹. فراوانی در جایگزین رایگان

یکی از دلایل اصلی که نباید از نرم افزارهای نال شده استفاده کرد این است که واقعاً نیازی به اینکار نیست! اگر کسی قادر به پرداخت بابت افزونه و یا قالب خاصی نمی باشد، جایگزین های فراوانی برای آن وجود دارد. جوملا و وردپرس مدت زیادی است که استفاده می‌شوند و برای هر دو سیستم محتوای رایگان به مقدار لازم موجود است. انواع افزونه و قالب‌های متفاوتی وجود دارند که تا حدودی می‌توانند جایگزین مناسبی برای یک قالب و افزونه تجاری باشند.


۱۰. معرفی آسیب‌پذیری های وبسایت

محصولات نال شده معمولاً می‌توانند وبسایت ها را برای حملات آسیب پذیرتر کنند. حتی اگر حاوی کدهای مخربی نباشند، همینطور حاوی ویژگی‌های امنیتی مناسبی که در محصولات اصلی اجرا شده نیز نمی باشند. همین ممکن است منجر به حمله به وبسایت شما شود.
قالب و افزونه های نال شده ممکن است حاوی بَک‌دُر هایی باشند که به دیگران اجازه دسترسی و تغییر محتوای وبسایت شما را بدهند. همچنین کدهای بَک‌دُر به خوبی کار خود را انجام می‌دهند و پیدا کردنشان برای مدیران سایت و یا توسعه دهندگان کار بسیار دشواری است.


۱۱. عدم انطباق با افزونه ها و یا قالب شخص ثالث

افزونه ها و قالب‌های نال شده ممکن است با افزونه و قالب‌های نال شده و یا اصلی شخص ثالث ناسازگار باشد. محصولات نال شده اغلب ویرایش شده هستند، سورس کدهای این نوع محصولات هنگام انتشار تغییر کرده اند. این تغییرات برخی از قابلیت‌های این محصولات را از بین می‌برد. این افزونه ها ممکن است با دیگر افزونه هایی که بر روی سایت شما نصب شده‌اند همخوانی نداشته باشند.


۱۲. امکان درست کار نکردن

در بدترین حالت، یک قالب یا افزونه نال شده ممکن است رفتار نامتعارفی داشته باشد. این عمل بدتر از آن است که قالب یا افزونه ای است که اصلاً کار نمی‌کنند.
یک پلاگین نال شده ممکن است داده‌های یک فرم و یا تجزیه و تحلیل‌ها را دچار مشکل کند. این امر باعث می‌شود که جمع آوری اطلاعات برای شما مشکل‌تر شود، علاوه بر این اگر محتوای حساسی از یک کاربر را بایستی برای خود ذخیره کنید، قالب یا افزونه ای که دچار مشکل است باعث می‌شود این داده‌ها به درستی ذخیره نشود و یا داده را غیرفعال کند.


۱۳. دشوار بودن برای سفارشی سازی

اگر شما از یک قالب نال شده استفاده می‌کنید، ممکن است سفارشی سازی آن کمی دشوار باشد. به علت فقدان مستندات و پشتیبانی از سمت توسعه‌دهنده . این باعث می‌شود برنامه نویسان درک خوبی از محصول نال شده نداشته باشند و ویرایش اینگونه کدها کمی سخت تر شود. همینطور سفارشی کردن بخشی از قالب یا افزونه نال شده ممکن است بخش دیگری را غیرفعال کند.


۱۴. مشکلات ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و بدافزارها

قالب‌ها و افزونه های نال شده جوملایی می‌تواند توسط مجرمان سایبری ابزار مناسبی برای تزریق تبلیغات ناخواسته و بدافزارها باشد. این مجرمان می‌توانند از وبسایت شما سود برده تا تبلیغات خود را در وبسایت شما به نمایش گذاشته و و بدون نیاز رضایت کاربر اطلاعات خود را در مرورگر کاربر کپی کنند. این امر می‌تواند باعث تجربه نامناسب بازدیدکنندگان وبسایت شما باشد.


۱۵. خطر بالقوه سرقت محتوا

قالب و کامپوننت های نال شده را می‌توان برای سرقت محتوای وبسایت شما استفاده کرد. بنابراین، اگر از یک قالب و یا افزونه نال شده در سایت یا وبلاگ خود استفاده می‌کنید، محتوای شما مانند ویدئوها و تصاویر را می‌توانند به سادگی به سرقت ببرند و در وبسایت های دیگر منتشر کرده و از کار سخت شما کسب درآمد کنند و در پایان دست شما خالی بماند.


و در پایان، استفاده از قالب و پلاگین های نال شده ایده خوبی نیست. نه تنها برای کاربران نا امن هستند، بلکه برای شما نیز خطرناکند. حتی ممکن است هزینه بیشتری نسبت به خرید محصولات اصلی روی دست شما بگذارند.

اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط