نصب و راه اندازی و همینطور مرور امکانات Pagekit

در پست قبلی در مورد این سیستم مدیریت محتوای تقریباً جدید صحبت شد، امروز می‌خوام مقدار کمی بیشتر وارد این CMS بشم.


نصب و راه اندازی

برای نصب Pagekit به وبسایت رسمی به آدرس Pagekit.Com مراجعه کرده و آخرین نسخه که در حین نوشتن این مقاله ۱٫۰٫۱۴ می‌باشد را دانلود می‌کنیم، پس از دانلود کردن فایل را از طریق FTP به میزبان خود منتقل کرده و یا اینکه بر روی کامپیوتر شخصی خود (لوکال هاست) قرار داده، و از حالت فشرده خارج می کنید، حالا از طریق مرورگر خود پوشه ای که Pagekit را در آن ریختید آدرس دهی کنید؛ Pagekit بلافاصله ما را به صفحه نصب می‌برد.


در قدم دوم نصب شما می‌توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید که به لطف توسعه دهندگان ایرانی، زبان فارسی نیز شامل این قسمت می‌باشد.


در قدم سوم، نیاز است که اطلاعات پایگاه داده خود را وارد نمایید، و برای اینکار شما بایستی از قبل پایگاه داده‌ای برای نصب Pagekit آماده کرده باشید.

و در قدم آخر هم اطلاعات مدیر وبسایت به همراه نام سایت مورد نیاز است که شما پس از وارد کردن، کار نصب و راه اندازی آن را به پایان رسانده اید. حال می‌توانید وارد بخش مدیریت وبسایت خود شوید.
از پیشخوان می‌توان به سایر قسمت‌های سایت دسترسی داشت مانند مدیریت کاربران، پیکربندی صفحات و مسیر های (روت) جدید، نصب تم و افزونه ها، راه اندازی ابزارک ها و غیره …
زیر سیستم مجوزها / نقش‌ها کمی در حالت پیش‌فرض محدود است و کاربران عادی، مدیران و مهمانان را پشتیبانی می‌کند؛ ولی برای قسمت وبلاگ که ما قرار است آن را بررسی کنیم، مجوزها به اندازه کافی هستند ، اگر به نقش‌های بیشتری نیاز داشتید، می‌توانید نقش‌های جدیدی به آن اضافه کنید.


راه اندازی یک وبلاگ با Pagekit


صفحات سفارشی

اول از همه، بیایید یک صفحه درباره را راه اندازی کنیم. اگر از پیشخوان به قسمت برگه ها (Site) برویم، می‌توانیم یک صفحه جدیدی را راه اندازی کنیم. Pagekit از Markdown استفاده می کند، البته شما می‌توانید یک ویرایشگر TinyMCE را نیز نصب و استفاده کنید، خب ما می‌توانیم از طریق هر ویرایشگری برای ایجاد صفحه جدید خود اقدام کنیم. بلافاصله پس از اینکه متون خود را نوشته و چیزهای مورد نیاز را به ویرایشگر اضافه کردید، با ذخیره کردن، صفحه درباره در وبسایت شما به نمایش گذاشته می‌شود.


بصورت پیش‌فرض صفحات به زبان انگلیسی است که شما می‌توانید با وارد شدن به این صفحات نام آن‌ها را به فارسی برگردانید.ایجاد وبلاگ

برای راه اندازی یک وبلاگ، ما به افزونه Blog نیاز داریم. خوشبختانه، این افزونه بصورت پیش‌فرض بر روی Pagekit نصب شده است و در صفحه اصلی منوی بلاگ قابل روئیت می‌باشد. همچنین یک پست نمونه ای به نام Hello Pagekit موجود است.


از این قسمت با کلیک بر روی دکمه افزودن پست می‌توانید پست های جدید به وبلاگ خود اضافه کنید.
افزونه وبلاگ دارای دو بخش دیگر نیز هست، بخش دیدگاه‌ها و بخش تنظیمات، در بخش تنظیمات قسمت عمومی و دیدگاه‌ها وجود دارد که شما می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را روی این قسمت‌ها اعمال کنید. و در بخش دیدگاه‌ها نیز می‌توانید دیدگاه‌های ارسالی بر روی پست های خود را مدیریت نمایید.


افزونه ها


سیستم مدیریت محتوای Pagekit به همراه یک ویژگی شگفت انگیزی به نام Marketplace و یا مکان فروشگاه آمده است، شما از این بخش می‌توانید افزونه های مورد نیاز و حتی تم ها را نصب و راه اندازی کنید. هرچند این بخش هنوز آنقدر تکمیل نشده است ولی افزونه های مفیدی را می‌توان یافت که با نصب آن می‌توانید وبسایت قدرتمندتری بسازید. فرایند نصب و راه اندازی هم بسیار ساده است.


قالب سفارشی


تم پیش‌فرض Pagekit، به نام Theme One یک قالب استانداردی است. این قالب بسیار زیبایی است، البته با استفاده بیشتر و بیشتر کاربران از Pagekit، و استفاده از این قالب، تمام سایت‌ها نیز بیشتر و بیشتر شبیه به هم می‌شوند. شما می‌توانید طبق نظر خود قالب دیگری را نصب کنید، شاید متوجه شده باشید که قالب‌های موجود مناسب وبسایت های فارسی زبان نیستند، نگران نباشید، وبسایت درساوی اولین قالب Pagekit را به فارسی برگردانده است، با انتخاب قالب Dorsa Wi One شما می‌توانید یک قالب راست چین زیبا داشته باشید، تفاوت این قالب با قالب پیش‌فرض نه تنها در راست چین بودن آن است بلکه از فونت فارسی نیز استفاده شده، همچنین قالب پیش‌فرض از فریم ورک UIKit2 استفاده شده ولی قالب Dorsa Wi One از فریم ورک نسخه جدیدتر UIKit3 استفاده شده است.
برای نصب قالب به مکان فروشگاه / پوسته ها رفته و با کلیک بر روی قالب مورد نظر و دکمه نصب، در کمتر از یک دقیقه، تمام فرایند به پایان رسیده است – قالب نصب و فعال شده است، حال قالب مورد نظر شما آماده استفاده است و کافی است وبسایت خود را ریفرش کنید.


نکته

اگر نصب افزونه از طریق Marketplace به مشکل برخوردید و یا به هر دلیل دیگری موفق به نصب آن نشدید، شما می‌توانید بسته نصبی خود را از طریق پیشخوان / سیستم / اکستنشن و یا پوسته ها اقدام به نصب آن‌ها نمایید، همچنین اگر بسته نصبی نیز در دسترس ندارید و فقط سورس افزونه و یا تم را در اختیار دارید، Pagekit دست شما را باز گذاشته تا از طریق FTP فایل‌های مورد نظر را در مسیر نصب قالب و یا افزونه قرار داده تا Pagekit بصورت خودکار آن‌ها را شناسایی کرده و شما کافی است آن را فعال کنید.


نکته دوم

 پس از نصب قالب جدید بایستی ابزارک ها و تنظیمات قالب را انجام دهید تا وبسایت به شکل مورد نظر شما برسد.


نتیجه‌گیری

در نگاه اول، Pagekit به نظر می‌رسد یک جایگزین خوب برای دیگر سیستم‌های مدیریت محتوای باشد. رابط کاربری آن فوق‌العاده است ، اکوسیستم توسعه‌دهنده آن‌ها بسیار دوستانه است، سیستم پلاگین آن به خوبی و با آخرین تکنولوژی ساخته شده است.
Pagekit به همراه ویژگی‌هایی مانند کپی‌برداری پست ها، Markdown و VueJS برای رابط کاربری، تنظیمات کافی برای سایت و بخش وبلاگ / دیدگاه‌ها ، همچنین چیزهایی که بنظر کاستی می‌آید می‌توانید از طریق افزونه ها اضافه کنید.

اولین شخصی باشید که نظر می دهد

نوشته های مرتبط